عکس رهبر


امام خمینی
سخن روز
آمار پرتال
کاربران آنلاین بازدید
بازدیدکنندگان کاربر ناشناس: 0
اعضا اعضا: 0
مجموع مجموع: 0

کاربران آنلاین دیروز جدید:
هفته ای یک بار نامه امام علی (ع) به مالک اشتر را بخوانید


 سيد محمدعلي افشاني شهردار تهران در نخستين همايش فصلي خود با مديران شهرداري تهران، با استناد به سرفصل‌هاي برنامه پيشنهادي خويش نکاتي را بیان کرد که مشروح این سخنرانی را در چند بخش بازخواني مي‌کنيم و اينک؛ بخش ششم: هفته ای یک بار نامه امام علی (ع) به مالک اشتر را بخوانید

هرجا مردم را فراموش کنیم از همان جا ضربه می خوریمشهرداری تنها نهادی است که با همه سطوح ارتباط دارد که من عنوانش را تعامل با ذینفعان می گذارم. همه در شهرداری ذینفع هستند، از نهادهای حاکمیتی گرفته تا جوانان عزیز اصحاب رسانه و کسی که موبایل در دستش گرفته و بلافاصله با آن پیام می فرستد. اینها همه ذینفع هستند و ما با تمام اینها کار داریم. هر کدام را فراموش کردید، از همان جا ضربه خواهیم خورد، پس تعامل شما با تمام ذینفعان می بایست معنادار باشد. طوری باشد که آنها به ما اعتماد کنند و ما را بپذیرندیکی از مهم ترین برنامه هایی که از اول تا الآن خیلی روی آن تأکید کردم، بحث اجرای عدالت در تصمیم گیری است. یک توصیه جمعی به شما می کنم. اول به خودم، بعد به شما. هر هفته یک بار، نامه امام علی (ع) به مالک اشتر را بخوانید. اگر عربی آن دشوار است، فارسی آن را بخوانید، ولی با دقت.ببینید چقدر امیرالمؤمنین (ع) تأکید می کند بر رعیت. رعیت در نهج البلاغه با اجازه علما یعنی مردم، نه به معنای کشاورز که امروز در ذهن ما است. امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند: هیچ چشم روشنی برای زمامداران نیست، الّا استقرار عدالت. استقرار عدالت، عامل استحکام جامعه و عدم اجرای عدالت، عامل اضمحلال جامعه است. امیرالمؤمنین (ع) به کرات تأکید می کنند که عموم مردم را ببینید. نگران خواص نباشید. اگر عموم مردم را دیدید، خواص با شما کنار می آیند اما اگر فقط خواص را دیدید، هم آنها را از دست می دهید و هم عموم مردم را.تبعیض مثبت چیست؟جای دیگر چقدر زیبا امیرالمؤمنین (ع) می فرماید: اَلْعَدْلُ يَضَعُ اَلْأُمُورَ مَوَاضِعَهَا وَ اَلْجُودُ يُخْرِجُهَا مِنْ جِهَتِهَا (عدالت، هر چيز را به جاى خود مى نهد و بخشندگى آن را از جاى خود بيرون مى نهد.) پس عدل، نفعش برای همه است و جود و بخشش، نفعش برای گروه خاصی است. فَالْعَدْلُ أَشْرَفُهُمَا وَ أَفْضَلُهُمَا (پس، عدالت از بخشندگى شريف تر و افضل تر است.اگر در جامعه به عدالت رفتار کنیم، محبت مردم را خواهیم داشت. این فرمایش امیرالمؤمنین (ع) است. حاصل رفتار عادلانه، محبت و رضایت مردم است. از آن اول، به دو سه دلیل موضوع تبعیض را خیلی خاص در برنامه ام گذاشته ام.بحث تبعیض مثبت چیست؟ ما در شهر دوگانه ای زندگی می کنیم که با فاصله اندک، تفاوت زندگی بسیار فاحش است. اینها را مردم می دانند و می بینند. کار ما این است که این فاصله را تا آنجا که ممکن است، کم کنیم.این فاصله را چطور کم کنیم؟ شاخص های زیست پذیری را اگر درست اندازه گیری کنیم، متوجه می شویم که کدام محلات، چقدر با سایر محلات فاصله دارند و بالاترین سرمایه گذاری را در همان محله می کنیم.

رهبر معظم انقلاب روی بحث آسیب های اجتماعی و بافت های ناکارآمد شهری تأکید دارندیکی، باور قلبی خودم به این موضوع بود و یکی دیگر که بسیار مهم بود، تأکید رهبر معظم انقلاب (مد ظله العالی) در چند سال گذشته، روی بحث آسیب های اجتماعی و بافت های ناکارآمد شهری است. بافت های ناکارآمد در محله هایی که زندگی در آن محله ها با سایر محلات، بسیار متفاوت است.پس این را باید جزو برنامه اصلی خودمان بگذاریم که این کار را درست انجام دهیم و سعی کنیم این فاصله ها را کم کنیم. عنوانش را هم تبعیض مثبت گذاشتم. اینجا تنها جایی است که تبعیض درست است.یک خاطره برای شما بگویم. اول انقلاب، گروهی از ایران به تانزانیا رفتند. رئیس جمهور تانزانیا، «نایرره» بود که یکی از بزرگ ترین رهبران ضد استعماری آفریقا بود. آنها به دفتر کار او که رفتند، دیدند چند صندلی چوبی و یک پنکه سقفی دارد. آنها مدام به صندلی ها و سقف نگاه می کردند . «نایرره» که متوجه شد ایرانی ها فکر   می کنند آنها را تحویل نگرفته اند، گفت: «اینجا دفتر کار من است، اینجا فقر هست اما تبعیض نیست.»

print
rating
  نظرات

هیچ نظری ثبت نشده است.

درباره شهرداری
تماس با ما
ورود به سایت | All right recived for tehran region 16