عکس رهبر


امام خمینی
سخن روز
آمار پرتال
کاربران آنلاین بازدید
بازدیدکنندگان کاربر ناشناس: 0
اعضا اعضا: 0
مجموع مجموع: 0

کاربران آنلاین دیروز جدید:
تالار شهید آوینی و فرهنگسرای بهمن

مشخصات پروژه

 • کارفرما: شهرداری منطقه 16
 • نام پروژه: عملیات طرح و اجرای پروژه تالار شهید آوینی و فرهنگسرای بهمن
 • پیمانکار اصلی: سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران
 • پیمانکار فرعی: احیا فن و هنر – سیماچوب-سبلان تهویه
 • نام مشاور: ساتراپ طرح پارسیان
 • تاریخ شروع پروژه: 1388

مروری بر تاریخچه فرهنگسرای بهمن

فرهنگسرای بهمن به عنوان اولین و بزرگترین فرهنگسرای پدیدآمده پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در 21 شهریور ماه سال 1370 در جنوب شهر تهران ساخته شد . قبل از آن زمان این مکان با نام کشتار گاه تهران شناخته می شد که خرید و فروش و کشتار دام ها برای تامین گوشت مصرفی شهروندان تهرانی از این منطقه تعذیه می شد . با جایگزینی فرهنگسرای بهمن به جای کشتار گاه تهران ، زیر مجموعه های فرهنگی – هنری در دل این فرهنگسرا با سرعت شکل گرفت . پیدایش فرهنگسرای بهمن تحولی بود در جهت ایجاد مرکزی فرهنگی با هویتی تازه اما زود آشنا و همه پسند . تبدیل کشتارگاه قدیمی تهران به مکانی برای فراگیری هنرو تشویق به آفرینش هنری همراه با تلقی تازه ای بود از اشتغال به هنر و حضور در هنرکده . تعبیه امکانات کامل فرهنگی و هنری ، ورزشی ، مذهبی و آموزشی سبب گردیده تا تمامی گروه های سنی بتوانند از برنامه های متنوع فرهنگســرا بهره مند شوند . فرهنگسرای بهمن به عنوان مادر فرهنگسرای کشور بوده و زیز نظر سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران فعالیت می کند . این فرهنگسرا روزانه پذیرای جمع کثیری از شهروندان است که با بهره مندی از امکانات متنوع و گوناگون ان به این مرکز مراجعه می نمایند و با عنایت به ویژگی های منحصربه فردی که از آن برخوردار است هریک از واحد های آن به لحاظ وسعت مکان و کیفیت برنامه ها با یک مرکز فرهنگی بزرگ برابری می کند .

تاریخچه تالار شهید آوینی

تالار شهید آوینی به عنوان یکی از سالنهای کاربردی موجود در این فرهنگسرا با مساحت حدود 2500 مترمربع در سال 1371 در محل آب انبار قدیمی کشتارگاه به صورت روباز شکل گرفته بود. این سالن طی سالیان متمادی ودرچند مرحله به شرح ذیل دستخوش تغییراتی گردیده است .

مرحله اول: تغییر کاربری آب انبار کشتارگاه به سالن آوینی آمفی تئاتر (سال 1371)

 1. پوشانیدن و اجرای سقف روی آب انبار کشتارگاه سابق با یک سازه بتن آرمه شامل ستون و دال. این مکان بعداً به جایگاه تماشاچیان سالن اولیه آمفی تئاتر تبدیل گردید.
 2. احداث سقف سازه فضا کار به مساحـــت m65× m65 و به ارتفاع 5/10 متر و اجرای سقف ساندویچ پانل
 3. دیوارکشی به ضخامت m45 دارای شناژ قائم و افقی بتن آرمه دور سالن

مرحله دوم: استحکام بخشی سازه فضا کار و اجرای فضاهای پشت صحنه (سال1375 )

 1. تقویت و استحکام بخشی سازه فضا کار بدلیل خیز ایجاد شده در سقف، شامل اضافه نمودن ستونهای فلزی، خرپای سه بعدی سرتاسری سالن، مهاربندی در چهار جهت
 2. اجرای جایگاه تماشاچیان با اسکلت فلزی و ورق بصورت پلکانی با 6 ردیف
 3. طراحی و اجرای فضاهای پشت صحنه و اتاقهای گریم در دو طبقه به متراژ 700 متر مربع . لازم به ذکر است در این مرحله فضاهای اصلی سالن 44×23 بوده و جایگاه فاقد شیب و صندلی ثابت بوده و بدلیل بادبندی ها طول سن محدود بوده است.

مرحله سوم: توسعه و بازسازی نهایی سالن (اسفند88-92)

الف) دلایل اولیه جهت بازسازی و توسعه سالن شهید آوینی
 1. پوسیدگی میلگردهای سقف بتن آرمه روی آب انبار که از آن برای کف جایگاه تماشاچیان استفـــاده می شده و فاقد استحکام لازم بوده است.
 2. استاندارد نبودن سالن از نظر جایگاه تماشاچیان شامل نداشتن شیب، صندلی ثابت
 3. ارائه طرح مناسب جهت تغییرات سازه ای و ایجاد فضاهای جدید و وجود این ظرفیتها در سالن موجود
ب) شرح اقدامات اساسی صورت گرفته به شرح ذیل می باشد :
 1. تخریب استخر قدیمی و سقف روی آن و حمل نخاله به خارج کارگاه
 2. تخریب کفسازی و افزایش عمق سالن جهت ایجاد ارتفاع لازم به منظور اجرای سازه جایگاه تماشاچیان
 3. تخریب دیوار به ضخامت m45 به طول m50 جهت الحاق قسمت اداری به سالن اصلی، با اضافه شدن این قسمت حدوداً 450 مترمربع به سالن اصلی اضافه شده است. همین فضا در زیر جایگاه نیز بعنوان سالن اول انتظار اضافه شده است با توجه به طراحی انجام شده ، سازه شیبدار جایگاه تماشاچیان دارای دو بخش آجری در قسمت جلو و بخش اسکلت مقطع متغیر با اتصالات پیچ و مهره ای در بخش انتهایی می باشد. پس از استقرار دستگاه نظارت پروژه ، طرح سازه آجری اصلاح گردید و در هر 4 متر شناژ بتن آرمه قائم درون دیوار اضافه و به شناژ افقی روی دیوار متصل گردید. نوع سقف تیرچه بتنی با بلوک پلی استایرن می باشد.
 4. یکی از مهمترین قسمتهای پروژه مهار سقف سازه فضا کار سالن به وسیله 4 المان دوکی فضایی از بالای سقف و حذف 4 ردیف بادبندی مزاحم دید در قسمت سن و انتهای سالن بود که طراحی و اجرای به انجام رسیده است . محاسبات و طراحی این قسمتها توسط گروه متخصصین سازه ، کنترل مضاعف گردید. در مورد ضریب رفتار سازه با نظر پروفسور زاهدی استاد دانشگاه امیرکبیر مقدار آن 5/3 و در محاسبات اعمال شد.
 5. اجرای رستوران در ضلع شمالی سالن به متراژ 500 مترمربع در دو طبقه : با توجه به نیاز کارفرما و بهره بردار و وجود پیش آمدگی سازه فضا کار و وجود عرض 5 متری زیر ان پس از بررسی اولیه طراحی اجرای سلف سرویس ( رستوران سالن شهید آوینی ) انجام گردید. بدلیل وجود کانال در نزدیکی و مجاورت فنداسیون نواری این سازه،جهت برداشت خاک دستی تا m5/2 گودبرداری و پس از پر کردن با شفته آهک، شالوده بتن آرمه سلف روی آن اجرا گردید. بدلیل محدودیت معماری این سازه اسکلت فلزی از یک جهت مفصلی ( دارای مهاربندی ) و از سمت دیگر گیردار اجرا شده است.
 6. توسعه سن در عرض: با توجه به خواست بهره بردار مبنی بر افزایش عمق سن ، دیوار راهرو بین سن و پشت صحنه ( راهرو دسترسی پشت ) تخریب و عرض راهرو حدوداً m5/3 به سن اضافه شد. البته با یک سری ایجاد تغییرات معماری در پشت صحنه مشکل دسترسی فضاها مرتفع گردید.
 7. توسعه پشت صحنه در ضلع غربی سالن: ابتدا اتاقهای گریم بانوان وآقایان در سمت جنوب غربی و شمال غربی سالن مقاوم سازی گردید سپس برخی دیوارهای مزاحم برچیده و طبقه دوم این فضاها طراحی و مورد استفاده قرار گرفتند و در مجموع حدود 500 مترمربع فضای مفید به بخش پشت صحنه اضافه گردید، این فضاها بصورت مستقل و دارای سرویسهای بهداشتی مجزا می باشد.
 8. ایجاد فضاهای جدید در زیر جایگاه تماشاچیان تحت عنوان سالن اول و دوم انتظار، گالری آثار هنری، اتاق کارمندان، سرویس بهداشتی بانوان، آقایان و معلولین به متراژ حدوداً 950 مترمربع
 9. توسعه و بازسازی موتور خانه در دو مرحله: الحاق سالن کشتی به موتورخانه و اضافه شدن فضای حدوداً 100 مترمربع به موتورخانه و استقرار اتاق دیزل ژنراتور در این بخش
 10. اجرای سه سازه اسکلت فلزی به عنوان پایه هواسازها و برج خنک کننده روی بام ساختمـان مجاور سالن ( ضلع شرقی ) ابتدا این پلان سازه مجاور سالن برداشت و پس از کاشت میلگرد روی سر ستونها و نصب صفحه ستونها سازه پایه هواساز اجرا گردید.
 11. تقویت مجدد سازه فضا کار و نصب نشیمن روی سازه فضا کار جهت نصب بلند گوها : با توجه به افزایش وزن ملحقات روی سازه فضا کار شامل تأسیسات، کانالها،سینی کابلها، عایق حرارت و صوتی روی سقف و همچنین بلندگوها مجدداً توسط طراح سازه فضا کار پروژه ، محاسبات مورد بازبینی واقع شد و حدود 20 لوله تقویت گردید. همچنین سازه خاصی جهت نصب بلندگوها در طرفین سن طراحی و اجرا گردید. بطور خلاصه پس از این تغییرات ، فضاهای قابل دسترس بدین شرح میباشد که ، زیربنای تالار به 5225 متر مربع افزایش یافته و امکانات تالار شامـل سالـن اصلـی به مسـاحت 1747 متــرمربع با ظرفیت 1542 صندلی (1515صندلی معمولی ، 19 صندلی ویژه اشخاص مهم ( VIP) و 8 جایگاه معلولین و جانبازان با ویلچر) ، صحنه این سالن با ابعادی حدود 12× 25 متر ، بزرگ ترین قاب صحنه در بین سالن های کشور می باشد .
درباره شهرداری
تماس با ما
ورود به سایت | All right recived for tehran region 16